BohoterOn-włącz historię!

Nasza szkoła włączyła się w tym roku szkolnym w realizację kampanii BohaterON – włącz historię!
To ogólnopolska kampania mająca na celu upamiętnienie i uhonorowanie uczestników Powstania Warszawskiego oraz promocję historii Polski XX wieku.
Kampania jest realizowana od 2016 roku przez trzy wrocławskie organizacje: Fundacja Rosa Fundacja Sensoria i Fundacja Pokolenia Kolumbów. Projekt jest objęty honorowym patronatem Ministra Edukacji i Nauki.
Nazwa akcji stanowi ciekawe połączenie dwóch słów – polskiego „bohater” oraz angielskiego „ON”, czyli „włączyć”. Nazwa projektu ma również sygnalizować chęć włączenia do świadomości społecznej wydarzeń realizowanych w celu promocji dziejów naszego narodu oraz historii ludzi żyjących w czasach drugiej wojny światowej i wykazujących się postawą patriotyczną. Należy mówić o osobach, które nie chciały zostać bohaterami i często się za nich nie uważają, ale narażając swoje zdrowie za walkę o ojczyznę, stały się wzorami do naśladowania.
Za pośrednictwem kampanii chcemy promować patriotyczne postawy i tworzyć wspólnotę pamiętającą o historii naszego kraju i jego bohaterach przez cały rok.
Ważną część kampanii stanowi edukacja młodzieży szkolnej. Historia nie musi być nudna – jej treści można przekazać w atrakcyjnej dla młodych ludzi formie.
Nasi nauczyciele biorą udział w seminariach współorganizowanych przez Instytut Pamięci Narodowej, w trakcie których dzielą się doświadczeniem i receptą na niestandardową lekcję historii. Pedagodzy otrzymują również gotowe konspekty zajęć do przeprowadzenia w szkole.
W klasie 1a zajęcia w ramach realizacji akcji BohaterON, poprowadził w środę 10 listopada 2021 r. Pan mgr Łukasz Szczygło. Nasi najmłodsi uczniowie wspólnie odśpiewali hymn państwowy. Następnie z nieukrywanym zainteresowaniem obejrzeli "Niebajkę o powstawaniu warszawskim" w wykonaniu teatru lalek. Po spektaklu uczniowie podsumowali słowo patriotyzm i przy wykorzystaniu burzy mózgów, z pomocą nauczyciela, wypisali na tablicy swoje pomysły na to, w jaki sposób możemy być patriotami na co dzień. Całość zajęć zakończyło przygotowanie prac plastycznych, ilustrujących co oznacza bycie patriotą każdego dnia.
Refleksja na koniec lekcji: Patriotami może być każdy z nas w wielu różnych, codziennych sytuacjach. Patriotą można być zarówno w czasie wojny, jak i w czasie pokoju.
W najbliższym czasie przed nami kolejny etap działań - przygotowanie pocztówek z życzeniami dla uczestników walk o stolicę.