Deklaracja dostępności

Szkoła Podstawowa im. Józefa Lompy w Woźnikach zobowiązuje się zapewnić dostępność swojej strony internetowej zgodnie z przepisami ustawy z dnia 4 kwietnia 2019 r. o dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych podmiotów publicznych. Oświadczenie w sprawie dostępności ma zastosowanie do strony internetowej spwozniki.szkolnastrona.pl.

Data publikacji strony internetowej: 2020-09-01.

Data ostatniej istotnej aktualizacji: 2020-11-01.

Status pod względem zgodności z ustawą

Strona internetowa jest zgodna z ustawą z dnia 4 kwietnia 2019 r. o dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych podmiotów publicznych

Data sporządzenia Deklaracji i metoda oceny dostępności cyfrowej

Oświadczenie sporządzono dnia: 2020-09-01.

Deklarację sporządzono na podstawie samooceny przeprowadzonej przez podmiot publiczny.

Informacje zwrotne i dane kontaktowe

W przypadku problemów z dostępnością strony internetowej prosimy o kontakt. Osobą kontaktową jest Koordynator - Pani Joanna Ordon-Kazimierczyk, e-mail: szkolawozniki@wp.pl. Kontaktować można się także dzwoniąc na numer telefonu 34 3573470. Tą samą drogą można składać wnioski o udostępnienie informacji niedostępnej oraz składać żądania zapewnienia dostępności.

Informacje na temat procedury odwoławczej

Każdy ma prawo:

  • zgłosić uwagi dotyczące dostępności cyfrowej strony lub jej elementu,
  • zgłosić żądanie zapewnienia dostępności cyfrowej strony lub jej elementu,
  • wnioskować o udostępnienie niedostępnej informacji w innej alternatywnej formie.

 

Żądanie musi zawierać:

  • dane kontaktowe osoby zgłaszającej,
  • wskazanie strony lub elementu strony, której dotyczy żądanie,
  • wskazanie dogodnej formy udostępnienia informacji, jeśli żądanie dotyczy udostępnienia w formie alternatywnej informacji niedostępnej.

Rozpatrzenie zgłoszenia powinno nastąpić niezwłocznie, najpóźniej w ciągu 7 dni. Jeśli w tym terminie zapewnienie dostępności albo zapewnienie dostępu w alternatywnej formie nie jest możliwe, powinno nastąpić najdalej w ciągu 2 miesięcy od daty zgłoszenia.

 

Każdy ma prawo do wystąpienia z żądaniem zapewnienia dostępności cyfrowej strony internetowej, aplikacji mobilnej lub jakiegoś ich elementu. Można także zażądać udostępnienia informacji za pomocą alternatywnego sposobu dostępu, na przykład przez odczytanie niedostępnego cyfrowo dokumentu, opisanie zawartości filmu bez audiodeskrypcji itp.

Żądanie powinno zawierać dane osoby zgłaszającej żądanie, wskazanie, o którą stronę internetową lub aplikację mobilną chodzi oraz sposób kontaktu. Jeżeli osoba żądająca zgłasza potrzebę otrzymania informacji za pomocą alternatywnego sposobu dostępu, powinna także określić dogodny dla niej sposób przedstawienia tej informacji.

Podmiot publiczny powinien zrealizować żądanie niezwłocznie, nie później niż w ciągu 7 dni od dnia wystąpienia z żądaniem. Jeżeli dotrzymanie tego terminu nie jest możliwe, podmiot publiczny niezwłocznie informuje o tym wnoszącego żądanie, kiedy realizacja żądania będzie możliwa, przy czym termin ten nie może być dłuższy niż 2 miesiące od dnia wystąpienia z żądaniem.

Jeżeli zapewnienie dostępności cyfrowej nie jest możliwe, podmiot publiczny może zaproponować alternatywny sposób dostępu do informacji.

W przypadku, gdy podmiot publiczny odmówi realizacji żądania zapewnienia dostępności lub alternatywnego sposobu dostępu do informacji, wnoszący żądanie możne złożyć skargę w sprawie zapewniana dostępności cyfrowej strony internetowej, aplikacji mobilnej lub elementu strony internetowej, lub aplikacji mobilnej.

Na niedotrzymanie tych terminów oraz na odmowę realizacji żądania można złożyć skargę do dyrektora szkoły.

Skargę można złożyć również do Rzecznika Praw Obywatelskich.

Dostępność architektoniczna

Wejście główne do budynku A Szkoły Podstawowej im. Józefa Lompy w Woźnikach jest usytuowane od  ul. Powstańców Śląskich. Jest zadaszone i wykonane z kilku stopni schodowych. Istnieje drugie alternatywne wejście od strony parkingu gdzie przygotowany jest podjazd  (pochylnia) dla osób niepełnosprawnych. 

Wejście główne do budynku B Szkoły Podstawowej im. Józefa Lompy w Woźnikach jest usytuowane od  ul. Florianek, od strony parkingu gdzie przygotowany jest podjazd dla osób niepełnosprawnych. Istnieje drugie alternatywne wejście przez Halę Sportową, które umożliwia dostanie się do pomieszczeń na piętrze budynku.

Osobami oddelegowanymi do udzielania informacji przy wejściach głównych są pracownicy obsługi szkoły.

W budynku  szkoły korytarze, schody i  balustrady schodów  są zgodne z prawem budowlanym. W obu budynkach nie ma wind, które umożliwiałyby  osobom niepełnosprawnym przedostanie się na wyższe kondygnacje. Jednak w budynku B istnieje możliwość wejścia przez Halę Sportową, co daje dostęp do pomieszczeń na piętrze budynku.

W budynku szkoły  nie ma zamontowanych platform, informacji głosowych, pętli indukcyjnych. 

Na terenie placówki jest parking z konkretnie wyznaczonymi miejscami postojowymi dla pojazdów przeznaczonych dla osób niepełnosprawnych. Jedno przy wejściu bocznym do budynku A i jedno przy budynku B.

Przy ul. Powstańców Śląskich jest zatoka umożliwiające zatrzymanie samochodu dla osób przywożących uczniów do szkoły. Przy ulicy Florianek można podjechać pod samo wejście główne.

Do szkoły może wejść osoba z psem asystującym.

Na terenie Szkoły Podstawowej im. Józefa Lompy w Woźnikach na chwilę obecną nie ma możliwości skorzystania z tłumacza języka migowego.

 

Kontaktując się ze szkolnym koordynatorem d/s dostępności Panią Joanną Ordon-Kazimierczyk pod numerem: 34 3573470, bądź mailowo na adres: szkolawozniki@wp.pl 
można umówić spotkanie w trakcie którego osoba wyznaczona zejdzie do petenta i pomoże w załatwieniu sprawy.

Informacje dodatkowe

Serwis naszej placówki został zaprojektowany w sposób umożliwiający dostępność dla jak najszerszej grupy odbiorców (w tym dla osób niepełnosprawnych), niezależnie od używanej technologii, oprogramowania lub posiadanej dysfunkcji.

Zgodność ze standardami

Strona wykorzystuje następujące rozwiązania:

  • HTML5
  • WCAG 2.0 (AA)

Kompatybilność

Serwis jest w pełni rozpoznawalny przez programy czytające dla osób niewidomych takich jak np. Window-Eyes, JAWS czy NVDA.

Pełna obsługa serwisu możliwa jest zarówno przy pomocy samej klawiatury, jak i myszki.

Wygląd i nawigacja

W sekcji nagłówka znajdują się narzędzia pozwalające na dobranie dogodnego kontrastu oraz wielkości czcionki.

Aby szybko znaleźć najważniejsze treści, użytkownicy mogą skorzystać z głównego menu, mapy strony lub wbudowanej wyszukiwarki.

Serwis nie jest wyposażony w skróty klawiaturowe, które mogły by wchodzić w konflikt z technologiami asystującymi (np. programy czytające), systemem lub aplikacjami użytkowników.

NA GÓRĘ