Francja

        11 grudnia 2023r. to dla nas pierwszy dzień we Francji w ramach realizacji projektu Erasmus +. Uczniowski zespół reprezentowany przez Klaudię Nawrotek, Paulę Szewczyk, Karola Grzelczaka -uczniów klas szóstch oraz Tobiasza Płaszczymąkę-ucznia klasy piątej oraz dwóch opiekunów panią mgr Anetę Rygoł i panią mgr Sylwię Szulc rozpoczął swoją edukacyjno-projektową przygodę od poznania Paryża i jego okolic. Spacer ulicami miasta, wizyta w muzeum Fragonard, podziwianie panoramy miasta z tarasu najbardziej znanej Galerii Lafayette, w której panuje magiczna świąteczna atmosfera, spacer od Placu Concorde, Ogrodami Tuileries, aby móc podziwiać Luwr wieczorową porą okazał się niezwykłą lekcją historii i architektury. Wieczorem, przy wspólnej kolacji uczniowie mieli możliwość poznać wszystkie zespoły projektowe reprezentowane przez kraje Słowenii, Turcji i Francji.

       Drugi dzień pobytu rozpoczął się od wspólnego śniadania i działań integracyjnych. Wspólne rozmowy, gry integracyjne pozwoliły na lepsze poznanie się. Następnie oglądaliśmy film Cudowny chłopiec mówiący o bullingu. Po lunchu odwiedziliśmy miejscową szkołę i rozmawialiśmy z nauczycielem języka angielskiego i francuskiego, którzy przybliżyli nam francuski system edukacji.

      Trzeci dzień rozpoczął się ponownie działaniami integracyjnymi. Uczniowie zostali podzieleni na grupy, w których omawiali film, skupiając się na konkretnych bohaterach i ich postawach. Po omówieniu występujących w filmie negatywnych zachowań takich jak bulling i dyskryminacja pracowali w grupach międzynarodowych przygotowując dramy według własnego scenariusza. Kolejnym ekscytującym wydarzeniem była wizyta w studiu nagrań i tworzenie filmów według wcześniej wypracowanego scenariusza. 

     Czwarty dzień pobytu to działania związane z związane z tworzeniem wspólnego wiersza i plakatu, prac mówiących o bullyingu i dyskryminacji. Uczniowie mieli również okazję poznać grafika, autora i eydtora rysunków komiksowych. Po wykonaniu wszystkich zadań,  grupy projektowe rozjechały się po zakątkach Paryża. Wieczorne zwiedzanie wieży Eiffla, Montmartre – historycznej dzielnicy (quartier) Paryża, położonej na wzgórzu o tej samej nazwie, znajdującej się w XVIII dzielnicy miasta, Bazyliki Sacré-Cœur (Bazylika Najświętszego Serca) oraz spacer placem Piggalle tspowodowały, że to był wyjątkowy wieczór.

      15 grudnia grupy projektowe mogły zaprezentować efekty swoich tygodniowych działań. Po rozdaniu certyfikatów uczniowie pożegnali Paryż. Spacer ulicami miasta, aby jeszcze zwiedzić takie miejsca jak Łuk Triumfalny, Katedrę Notre -Dame, pierwszy publiczny zegar w Paryżu zainstalowany na baszcie Pałacu Sprawiedliwości, skwerki z kiermaszami świątecznymi, a następnie degustacja żabich udek, deser z cremem brulee i czas na pamiątki, to z pewnością niezapomniane wrażenia, które zostaną na długo w naszych sercach.

NA GÓRĘ