Ciao Roma!

W dniach od 12 lipca do 20 sierpnia 2021 roku odbyła się 6tygodniowa mobilność do stolicy Italii - Rzymu, w ramach której nauczycielka naszej szkoły poznała nie tylko język, ale też chłonęła piękno, kulturę i wspaniałą kuchnię włoską! Dolce Vita :)

„Erasmus + Edukacja szkolna.

Akcja Mobilność kadry edukacji szkolnej”

Szkoła Podstawowa im. J. Lompy w Woźnikach po raz kolejny bierze udział w projekcie, którego celem jest podnoszenie kompetencji językowych nauczycieli. Projekt nosi nazwę „Erasmus + Edukacja szkolna. Akcja Mobilność kadry edukacji szkolnej” i jest dofinansowany ze środków Funduszy Europejskich.

Celem udziału w projekcie jest przede wszystkim podnoszenie kompetencji językowych kadry nauczycielskiej.
W czasie wyjazdu nauczyciele nabywają nowych umiejętności, wiedzy oraz doświadczeń, które będą mogli wykorzystywać w swojej pracy. Dzięki wyjazdom budują oni także sieć kontaktów międzynarodowych, co wpływa na uatrakcyjnienie oferty szkoły. Celem pośrednim jest poznawanie kultury, sztuki oraz historii odwiedzanego miejsca.

Po raz kolejny otrzymałam możliwość wyjazdu zagranicznego. Tym razem udałam się na aż sześciotygodniowe szkolenie z zakresu nauki języka włoskiego. Termin mobilności obejmował miesiące wakacyjne i trwał od 12 lipca do 20 sierpnia 2021 roku. Wyjazd do stolicy Włoch – Rzymu, obejmował poznawanie kultury i historii Włoch, kuchni, a także przede wszystkim – naukę języka. W ramach kursu intensywnego w każdym tygodniu odbywały się 32 godziny języka (w tym 16 godzin nauki ogólnej języka, 10 godzin ćwiczeń, 2 godziny wykładu i 4 godziny projektów). Zajęcia odbywały się codziennie, od poniedziałku do piątku o zmiennych porach – rano bądź po południu. Szkołą, w której odbywał się kurs była EF Campus LinguisticoInternazionale Roma, mieszcząca się  niemalże w samym sercu antycznej stolicy.

Rzym, po włosku Roma to stolica i największe miasto Włoch, położone w środkowej części kraju nad rzeką Tyber i nad Morzem Śródziemnym. Centrum administracyjne (comunespeciale) ma powierzchnię 1287 km² i liczbę ludności 2 825 661, co sprawia, że Rzym jest trzecim co do wielkości miastem Unii Europejskiej. Miasto Stołeczne Rzym ma aż 4 331 856 mieszkańców. Rzym jest również stolicą regionu administracyjno- historycznego Lacjum (Lazio).

Rzym od starożytności znany jest jako Wieczne Miasto, a także „stolica świata”, czy też „głowa świata”.O tym, jak unikatowe to miasto nie trzeba nikogo przekonywać.

W granicach Rzymu, na lewym brzegu Tybru leży miasto-państwo Watykan, będące enklawą na terytorium państwowym Włoch.

Podczas wyjazdu miałam możliwość nie tylko efektywnie studiować, ale i zwiedzać oraz chłonąć kulturę Italii,. Prócz zabytków Rzymu i okolic, jak Panteon, Fontanna di Trevi, Koloseum, udało mi się również wyjechać i zobaczyć więcej. Florencja w jeden dzień, Piza
i słynna Krzywa Wieża (TorrePendente), Neapol, Pompeje, Gaeta, Castel Gandolfo
z malowniczym widokiem na jezioro Albano. Zdobyłam także szczyt jedynego czynnego wulkanu na kontynencie europejskim - Wezuwiusza. Ostatnia jego erupcja miała miejsce
w marcu 1944 roku.

Co tydzień odwiedzałam Bazylikę świętego Piotra w Watykanie, aby tam móc uczestniczyć we mszy. Każdej niedzieli chodziłam na Anioł Pański, gdzie dumnie prezentowałam biało-czerwoną flagę. Cotygodniowe spotkania sprawiały ogromną radość
i napawały nową energią. Najbardziej wzruszającą chwilą było dla mnie bardzo bliskie spotkanie z Papieżem Franciszkiem na środowej audiencji.

Włochy to także dla wielu z nas znakomita kuchnia. Zasmakowałam specjałów i słodyczy kuchni włoskiej, takich jak wyśmienite lody, makarony, pizze z różnymi dodatkami.

Na naukę języka przybywało w każdy poniedziałek wielu młodych ludzi. Toteż miałam okazję poznać ludzi z różnych zakątków naszego globu, np. Portugalii, Niemiec, Hiszpanii, Kolumbii, Francji, Argentyny.

Wyjazd okazał się niezwykłą skarbnicą nowych wrażeń i doświadczeń. Wiele z nich zapewne wykorzystam w swojej pracy z uczniami. Sama ciągle się uczę i stawiam na rozwój, dlatego ten wyjazd to dla mnie zaledwie początek przygody z językiem włoskim. Jestem ogromnie wdzięczna za daną mi kolejny raz możliwość wyjazdu na zagraniczną mobilność. To niesamowita szansa rozwoju, ale także lekcja samodzielności i dyscypliny w podejmowanych działaniach.

Magdalena Nowak