Szkolenie na Cyprze

Kurs językowy w PLATO Educational Services w Limassol na Cyprze

W dniach od 2 do 13 sierpnia 2021 r. dwie nauczycielki oraz jedna pracownica obsługi administracyjnej ze Szkoły Podstawowej im. Józefa Lompy w Woźnikach uczestniczyły w kursie językowym na Cyprze. W wyjeździe udział wzięły p. Aldona Hryciuk, Lidia Michalska oraz p. Zofia Cichowska – dyrektor ZEASz w Woźnikach. Uczestnictwo w kursie umożliwiło realizację części zadań związanych z udziałem w projekcie „Kreowanie nowej jakości pracy szkoły poprzez zagraniczne doskonalenie nauczycieli” w ramach programu Erasmus+.

Dwutygodniowy kurs językowy odbywał się w PLATO Educational Services – szkole znajdującej się w pięknym i historycznym mieście Limassol. Celem kursu było doskonalenie praktycznych umiejętności językowych głównie poprzez prowadzenie konwersacji związanych z różnymi sytuacjami z codziennego życia, miejscami i wydarzeniami historycznymi, sytuacjami politycznymi, społecznymi, kulturą i geografią różnych krajów itp. W trakcie konwersacji rozwijałyśmy umiejętność komunikacji w języku angielskim, utrwalałyśmy znane i poznawałyśmy nowe słownictwo i zagadnienia gramatyki tego języka. Kurs umożliwił nam znaczne podniesienie kompetencji językowych, co w przyszłości zapewni nam możliwość włączania elementów nauki języka w trakcie prowadzonych zajęć programowych jak i pozalekcyjnych. Nie bez znaczenia jest też jego wpływ na rozwój zawodowy uczestniczek oraz poprawę ich profesjonalnego wizerunku na rynku pracy. Społeczny wymiar mobilności to zbudowanie sieci kontaktów międzynarodowych umożliwiających wymianę doświadczeń, aktywne uczestnictwo w życiu społecznym, praca w zespole i poszerzanie europejskiego wymiaru szkoły jak również podniesienie poziomu wiedzy i znajomości kultur innych krajów wśród uczestników oraz uczniów.

W czasie poza zajęciami miałyśmy możliwość zwiedzenia i poznania wielu ciekawych miejsc na Cyprze – kraju tak bardzo różniącego się od Polski. Podziwiałyśmy nie tylko sławne miejsca historyczne ale również odmienność geograficzną i kulturową Cypru. Na szlakach naszych wędrówek znalazły się m.in. miasta: Limassol (w nim: Katedra, Zamek, Old Port, Old Tawn, Królestwo Amathus), Nikozja, Pafos, Góry Trodoos (ze słynnym wodospadem, wioską Omodos, Klasztorem Krzyża Świętego, muzeum wina), cmentarz ofiar inwazji tureckiej na Cypr w 1994 r., Zamek w Kolossi, Kurion- kompleks archeologiczny, Sanktuarium Apollina w Hylates, Skałę Afrodyty w  Petra tou Romiou National Forest Park. Widziałyśmy też kilka pięknych plaż nad brzegami ciepłego Morza Śródziemnego.

Kurs językowy na Cyprze zakończył się wręczeniem certyfikatów oraz nawiązaniem kontaktów z przedstawicielami zagranicznych szkół, inspirujących do dalszego działania. Prowadząc zajęcia z uczniami będziemy doskonalić ich umiejętności w zakresie kompetencji kluczowych, przybliżać kulturę odwiedzonego kraju podkreślając jednocześnie znaczenie kompetencji językowych w podróżach po świecie i nawiązywaniu kontaktów z osobami posługującymi się innymi językami, będziemy motywować je do nauki języków, i uczestnictwo w projektach eTwinningowych .
Udział w zagranicznych szkoleniach kadry szkolnej jest godny polecenia, gdyż nie tylko umożliwia rozwój osobisty i zawodowy nauczycieli, pozytywnie wpływa na pracę szkoły ale równocześnie jest przyjemną formą łączenia doskonalenia warsztatu pracy z poznawaniem innych krajów i ich kultury.