Wizyta w Hiszpanii

Szkoła Podstawowa im. Józefa Lompy w Woźnikach realizuje projekt unijny Erasmus+  “Healthy eating and movement for a better quality of life"

Wszyscy zdajemy sobie sprawę, że umiejętne połączenie aktywności fizycznej i prawidłowej diety ma decydujący wpływ na wzrost i rozwój młodego człowieka. Uzyskanie maksymalnie korzystnych efektów we wspieraniu tego ważnego aspektu wymaga wiedzy, świadomości i indywidualnego postępowania.

Realizacja projektu umożliwia nam dzielenie się na bieżąco naszymi osiągnięciami, refleksjami, doświadczeniami w zakresie promowania zdrowych nawyków żywieniowych oraz popularyzowania aktywności fizycznej.

W ramach tego przedsięwzięcia uczniowie, nauczyciele i rodzice angażują się w szereg zadań realizowanych na poziomie szkoły. Nauczyciele wyjeżdżają do szkół partnerskich w celu dokonania podsumowania realizowanych działań i wymiany doświadczeń.

Właśnie dlatego w dniach od 03 do 09 kwietnia 2022 r. nauczycielki: mgr Aneta Rygoł, mgr Kathrin Ślęzok oraz mgr Marta Opiełka uczestniczyły w międzynarodowym spotkaniu w Hiszpanii w mieście Leon leżącym w północno-zachodniej części Hiszpanii.

Leon to jeden z najładniejszych zakątków Hiszpanii. Jest interesujący zarówno pod względem krajobrazowym, jak i z powodu wielu miejsc ciekawych pod względem kulturoznawczym.

Pojawili się tutaj również przedstawiciele szkół z Bułgarii, Estonii i Turcji. Gospodarzem było prywatne centrum edukacyjne (CENTRO PRIVADO DE EDUCACION INFANTIL PRIMARIA Y SECUNDARIA) w mieście Leon.

Spotkanie rozpoczęło się przedstawieniem artystycznym przygotowanym przez dzieci i nauczycieli placówki goszczącej. Podczas oficjalnego powitania gości rozbrzmiewały hymny państwowe: Polski, Estonii, Turcji oraz Bułgarii. Uczniowie hiszpańskiej szkoły przygotowali dla wszystkich nauczycieli ręcznie wykonane różyczki.

Po oficjalnym powitaniu odwiedziliśmy oddziały przedszkolne. Każda grupa przywitała wybrany kraj piosenką lub wierszem w języku poszczególnych przedstawicieli państw. Grupa z polski została powitana piosenką pt. „Gdzie żeś ty bywał czarny baranie”.

Hiszpańscy nauczyciele zaangażowali zebranych w szereg zabaw, tańców i konkurencji sportowych. Uczniowie bardzo chętnie uczestniczyli  w zabawach z nowoprzybyłymi nauczycielami, byli bardzo otwarci i entuzjastycznie przyjęli nas w swoje progi. Takie formy spędzania czasu pokazały, że aktywność fizyczna jest nie tylko świetnym sposobem na zdrowie, ale także na nawiązywanie znajomości i doskonalenie umiejętności językowych.

W czasie wizyty w Hiszpanii zorganizowano zwiedzanie miasta Leon. Odwiedziliśmy katedrę Santa Maria de la Regla z XII wieku. Katedra w Leon to według chronologii powstania trzecia z wielkich katedr Kastylii reprezentujących gotyk. Uważa się ją zarazem za najbardziej „francuską” z tego typu świątyń znajdujących się na terytorium Hiszpanii.
W mieście Leon odwiedziliśmy ratusz, w którym odbyło się spotkanie z prezydentem miasta.

Następnego dnia pojechaliśmy do miasta Astorga znajdującego się w prowincji Leon. Miasto położone jest na pielgrzymim szlaku do Santiago de Compostela. Słynie z wyrobów czekoladowych i muzeum pielgrzymowania. W mieście podziwialiśmy przepiękny Pałac Gaudiego.

Podsumowaniem tygodniowego spotkania było wręczenie certyfikatów unijnych i zaplanowanie kolejnej wizyty. Niewątpliwie można stwierdzić, iż to wydarzenie przyczyniło się do realizacji projektu, który ma za zadanie podnieść wśród wszystkich uczestników świadomość znaczenia zdrowego żywienia, zwiększyć aktywność fizyczną oraz poprawić umiejętności komunikacyjne.