Ostatki w naszej klasie

W karnawale, w karnawale
Dookoła wielkie bale,
Gdy orkiestra pięknie gra,
Dobry humor każdy ma!

Dzisiaj w naszej klasie urządziliśmy "ostatki". Najpierw dowiedzieliśmy wielu ciekawych rzeczy o zwyczajach związanych z karnawałem i przygotowaniach do wielkiego postu. Już wiemy, co oznacza słowo karnawał i skąd ten zwyczaj pochodzi oraz jak wygląda w różnych krajach. Poznaliśmy też genezę słowa combrowy czwartek, a także tłusty czwartek. Wiemy, że dawniej w tłusty czwartek nie jedzono poczków takich jakie znamy dzisiaj. Jedzono "kreple" lepione z  chlebowego ciasta, nadziewane słoniną i cebulą i smażone na smalcu. 
Zobaczyliśmy jak dzisiaj świętuje się ostatki w niektórych regionach kraju - w tym w naszej gmninie. Zwyczaj ostatków zanika i już tylko w niektórych miejscowościach - częściej na wsi można zobaczyć przebierańców.
Z okazji ostatków poznaliśmy kilka zabaw - tańców, które też niestety idą w niepamięć, a szkoda, bo są bardzo fajne. Poznaliśmy kilka zabaw kołowych, np. "Mało nas do pieczenia chleba" , "Rolnik sam w dolinie" i i zatańczyliśmy m.in. "Grozik" i "Dwóm tańczyć się zachciało".

Bawiliśmy się świetnie, ale nie przestaliśmy ani na chwilę myśleć o dzieciach na Ukrainie. Chcemy i życzymy im, aby też mogły szybko powrócić do dziecięcych, radosnych zabaw!!!

 

NA GÓRĘ