Scenariusz zajęć edukacji wczesnoszkolnej - opracowała mgr Renata Flakus

                                                        SCENARIUSZ ZAJĘĆ

                                              EDUKACJI WCZESNOSZKOLNEJ 

                                                                W KLASIE III B

 

 

 

Przedmiot: Edukacja Wczesnoszkolna

Klasa: III B

  

Temat: Witaminki dla chłopczyka i dziewczynki – sałatkowy poczęstunek.

 

 

 

Cel główny:

 

Przygotowanie sałatek owocowych i warzywnych.

 

Cele operacyjne:

 

uczeń:

- wykonuje sałatkę według przepisu,

- rozpoznaje owoce i warzywa,

- wie, że warzywa i owoce są źródłem witamin,

- potrafi wykorzystać zgromadzone produkty do zrobienia sałatki,

- nakrywa do stołu,

- rozwija zmysł smaku w trakcie degustacji sałatki,

- usprawnia koordynację wzrokowo – ruchowa poprzez obieranie i cięcie nożem

  produktów,

- potrafi zgodnie i efektywnie pracować w grupie,

- wie jak elegancko i poprawnie należy zachowywać się przy stole podczas

  posiłków.

- przestrzega zasad higieny i bezpieczeństwa podczas pracy.

 

Metody:

słowna, oglądowa,

praktycznego działania.

 

Formy:

praca grupowa, zbiorowa, indywidualna zróżnicowana.

Środki dydaktyczne:

Worek z warzywami i owocami, film edukacyjny „Czy wiesz co jesz”, sprzęt komputerowy, warzywa, owoce, sprzęty kuchenne.

Przebieg zajęć:

 

 

 1. Powitanie uczniów.

 2. Zabawa „Kalambury”.

 3. Oglądanie filmu pt.: „Czy wiesz co jesz?

 4. Zagadki – Zgadnij, co jem?

 5. Zapoznanie z przepisem na sałatkę owocową i warzywną pt.:

     „Witaminki dla chłopczyka i dziewczynki oraz wybór odpowiedniego

    sprzętu.

 6. Przygotowanie produktów i sprzętu kuchennego – wybór i mycie owoców i

     warzyw.

 7. Przypomnienie zasad higieny niezbędnych trakcie przygotowania posiłków.

 8. Obieranie oraz krojenie owoców i warzyw.

 9. Łączenie produktów warzyw i owoców.

10. Wykonanie według własnego pomysłu sałatki owocowej lub warzywnej.

10. Porządkowanie stanowisk pracy – mycie ręczne naczyń.

11. Nakrywanie do stołu – dobór naczyń, sztućców, serwetek.

12. Degustacja i kulturalne spożycie „sałatki witaminowej”.

13. Śpiewanie piosenki pt.: „Witaminki, witaminki dla chłopczyka

      i dziewczynki”.

14. Podsumowanie zajęć – utrwalenie nawyku częstego spożywania warzyw i

      owoców jako źródło owoców i witamin.

 

 

 

 

 

Opracowała:

 

mgr Renata Flakus

Szkoła Podstawowa w Woźnikach

NA GÓRĘ