Sprzątanie Świata

Jak co roku uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w akcji Sprzątanie Świata. Jednak tym razem samo porządkowanie poprzedziliśmy happeningiem pt. "Lasy to życie. Chrońmy je". Przygotowaliśmy transparenty propagujace ochronę środowiska, a w szczególności potrzebę troski o nasze lasy,  i ruszyliśmy na Rynek.  Wśród skandownych haseł znalazło się też to: "Dziś nie będzie żadnych śmieci, bo zbierają wszystkie dzieci".  Młodzi ludzie zaznaczyli w ten sposób swoją gotowość do działań na rzecz czystosci w naszym mieście, a jednocześnie świadomość, iż to właśnie na nich spoczywa obowiązek zadbania o zdrowe środowisko dla  nastepnych pokoleń. Wyrazem takiej postawy było również przekazanie listu do Pana Burmistrza na ręce pracowników działu ochrony środowiaska i rolnictwa. Mamy nadzieję, że działania  uczniów staną się przykładem dla wszystkich dorosłych, a dzięki temu  nasze miasto  będzie pachnieć i lśnić. Sprzatajmy zatem nie tylko w ten jeden dzień, ale przez cały rok!

A oto nasz list do Pana Burmistrza:

Do Burmistrza Woźnik

Pana Alojzego Cichowskiego

Szanowny Panie Burmistrzu,

Chcemy podziękować za dotychczasowe działanie na rzecz utrzymania czystości w naszej gminie i wspieranie wspólnych działań ekologicznych.

Obecnie bierzemy aktywny udział w programie „Ekoakademia”, który promuje naszą gminę i szkołę jako proekologiczną. Poczynania te można śledzić na stronie projektu www.akademiaoswiata.org.pl

Jednocześnie działamy na arenie międzynarodowej realizując projekt Year of Forest, który wpisuje się w obchody Międzynarodowego Święta Lasu, jakim został ogłoszony rok 2011.

Wspólnie z uczniami szkoły estońskiej, rumuńskiej, tureckiej i hiszpańskiej prowadzimy obserwacje i aktywnie działamy na rzecz ochrony środowiska, a naszą pracę prezentujemy na wspólnym blogu http://yearofforests.blogspot.com.

W związku z tym prosimy o uwzględnienie poniższych postulatów w działaniach władz gminy:

1. Umieszczenie większej liczby koszy na śmieci przy lokalnych uliczkach.

2. Likwidację dzikich wysypisk śmieci szczególnie w lesie, przy drogach prowadzących do lasu i nad rzeką.

3.Częstszym sprzątaniem placów zabaw.

4. Wyposażenie szkoły w małe kubły do nauki segregacji śmieci

Sami zapewniamy też, że dołożymy wszelkich starań, aby w naszym mieście było czysto i przyjemnie.

Uczniowie Szkoły Podstawowej

im. J. Lompy w Woźnikach