Katyń-ocalić od zapomnienia!

Posadzenie Dębu Pamięci dla uhonorowania Tomasza Kołodziejczyka zamordowanego strzałem w tył głowy w Twerze w 1940 roku przez NKWD.

18 maja 2011 roku

 

Ogólnopolski Program Edukacyjny "Katyń... ocalić od zapomnienia" skierowany jest do dzieci i młodzieży różnych grup wiekowych, wszystkich ludzi dobrej woli, szkół, instytucji i stowarzyszeń, którym bliskie jest znaczenie dekalogu w wymiarze uniwersalnym.

W październiku 2010 Szkoła Podstawowa im. J. Lompy w Woźnikach przystąpiła do Programu „Katyń... ocalić od zapomnienia". Celem tej wysoce patriotycznej akcji jest posadzenie 21 857 DĘBÓW PAMIĘCI.  Każdy Dąb, upamiętnia konkretną osobę, która zginęła w Katyniu, Twerze lub Charkowie, według zasady jeden DĄB to jedno nazwisko.  Zgłoszenie do programu stało się impulsem do odszukania śladów życia aspiranta Policji Państwowej Tomasza Kołodziejczyka, syna Józefa , urodzonego w 1898 roku w Woźnikach, zamordowanego strzałem w tył głowy w Twerze w 1940 roku przez NKWD. W wyniku wnikliwych poszukiwań , szczególnie prowadzonych przez nauczycielkę historii panią  Jolantę Flakus,  udało się dotrzeć do ludzi związanych więzami krwi z „Bohaterem" jak i mieszkańców Woźnik, którzy go jeszcze  pamiętają .

18 maja 2011 roku nastąpiło uroczyste posadzenie dębu oraz odsłonięcie kamienia pamiątkowego. Obchody  rozpoczęły się uroczystą  Mszą Św. w kościele parafialnym pw. Św. Katarzyny. Następnie zaproszeni goście, nauczyciele, uczniowie oraz mieszkańcy Woźnik przeszli do miejsca posadzenia dębu i odsłonięcia kamienia - na Florianek. Pochód prowadziła orkiestra i przybyłe poczty sztandarowe.

Uroczystość posadzenia Dębu Pamięci dla uhonorowania ofiary zbrodni katyńskiej, Tomasza Kołodziejczyka, była zarówno dla uczniów jak i nauczycieli oraz przybyłych gości niezwykłą i wyjątkowo poruszającą lekcją historii, która nie pozwoli, by pamięć o zamordowanych na nieludzkiej ziemi przedstawicielach polskiej elity przywódczej wygasła w młodych pokoleniach polskiego narodu.

NA GÓRĘ