Obchody 220. rocznicy urodzin Józefa Lompy

Co roku  29 marca w naszej szkole obchodzimy Dzień Patrona Szkoły.

W tym roku uroczystości trwają jednak  o wiele dłużej, bo aż 3 miesiące. Dzieje się tak, ponieważ połączono je z 220. rocznicą urodzin Józefa Lompy, która przypada 29 czerwca.

W ramach tych obchodów zorganizowano konkurs wiedzy o życiu i twórczości Józefa Lompy, a także konkurs "Portret Józefa Lompy". 18 maja odbyły się Regionalne Biegi Lompowskie, a 22 maja Gminny Konkurs Poprawności Językowej.

Aby oddać cześć temu wielkiemu Polakowi i Ślązakowi, uczniowie klas piątych wraz z wychowawczyniami przygotowali akademię, podczas której  na scenie zagościł sam Józef Lompa! Oczywiście był to uczeń odgrywający jego rolę, ale zrobił to bardzo wiarygodnie, dzięki czemu wszyscy mogliśmy sobie dokładnie przypomnieć dokonania i, często smutne, losy Patrona naszej szkoły.   Zadania tego podjął się i znakomicie je wykonał Adam Skrobek - uczeń klasy 6 b.

Naszą akademię uświetnił swoją obecnością niecodzienny Gość - Pan Bernard Szczech, historyk, autor wielu publikacji o przeszłości naszego regionu. Przedstawił nam swoje ulubione książki. Wśród nich znalazły się "Bajki i podania", do których teksty zebrał Józef Lompa. Książki Pana Bernarda Szczecha wręczono również podczas uroczystości zwycięzcom konkursów. Mieli oni zatem niebywałą okazję, aby poprosić o autograf samego autora.

Po akademii wszyscy uczniowie wraz z nauczycielami udali się na Rynek, by, jako wyraz wdzięczności za krzewienie polskości na Śląsku, złożyć  kwiaty pod pomnikiem Patrona Szkoły. Następnie szóstoklasiści przeszli na cmentarz, gdzie zapalili znicz i odmówili modlitwę w intencji  zmarłego.

W ten sposób zakończyliśmy dzień poświęcony wielkiemu Polakowi i Ślązakowi. Mamy nadzieję, że dzięki takim działaniom pamięć o jego  zasługach przetrwa następne pokolenia...

Zapraszamy wszystkich do zapoznania się z wynikami konkursów w zakładce "Konkursy".