Malta - Intensywny Kurs Języka Angielskiego

„ZAGRANICZNA MOBILNOŚĆ KADRY EDUKACJI SZKOLNEJ"

Szkoła Podstawowa im. Józefa Lompy w Woźnikach w ubiegłym roku rozpoczęła realizację projektu „Zagraniczna mobilność kadry edukacji szkolnej” realizowanej w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój poprzez projekt „Europejskie doskonalenie nauczycieli drogą do sukcesu naszej szkoły”. Celem projektu jest podniesienie jakości oraz atrakcyjności kształcenia i doskonalenia zawodowego nauczycieli przez dofinansowanie różnych form podnoszenia kwalifikacji zawodowych za granicą oraz stworzenie profesjonalnych struktur organizowania mobilności ponadnarodowej
w instytucjach.

W dniach od 30 lipca do 13 sierpnia 2016 br. kolejna grupa nauczycieli uczestniczyła w intensywnym kursie : Fluency & Language Development for Educational Staff prowadzonym przez  Executive Training Institute na Malcie.

Malta leżąca zaledwie 100 km od Sycylii i 300 km od wybrzeży Afryki, jest jednym z najmniejszych krajów świata. Z powierzchnią 316 km² i liczbą ludności na poziomie 0,45 miliona, jest jednym z najgęściej zaludnionych krajów na całym świecie.

Położona między europejską Sycylią a afrykańską Tunezją, Malta to największa z wysp Archipelagu Maltańskiego. W jego skład wchodzą jeszcze wyspy: Gozo, Comino, Cominotto, Wyspy Św. Pawła (dwie wysepki obok siebie) i Filfla, będące wierzchołkami wapiennego masywu, pełnego głębokich zatok i dolin.

Długo można szukać w Europie miejsca podobnego do Malty, gdzie na tak małej przestrzeni odnaleźć można tak liczne ślady historii.

Malta słynie ze swej przebogatej historii. Jej położenie, na środku Morza Śródziemnego, sprawia, że od tysięcy lat była nękana atakami, a niepodległość uzyskała dopiero w 1964 roku.
To tutaj znajdują się jedne z najstarszych megalitycznych budowli, których powstanie datuje się na 3500r.p.n.e. Oprócz tego muzea, świątynie czy historyczne miasta jak Mdina, czy Valetta.
             La Valetta z 320 zabytkami, czyni ją jednym z najbardziej zagęszczonych obszarów zabytkowych na świecie. Została wybrana Europejską Stolicą Kultury w 2018 roku. Jest to uznanie nie tylko dla maleńkiego miasta, ale dla całego kraju, z wyspą Gozo włącznie.

Maltańskie instytucje edukacyjne zapewniają szeroki system nauczania. Nauka jest obowiązkowa od 5 lat do 16 lat. Edukacja na Malcie oparta jest na systemie brytyjskim. Szkoła podstawowa trwa 6  lat, od 5 do 11 roku życia. W wieku 11 lat uczniowie zdają egzamin, aby dostać sie do szkoły średniej. Po jej ukończeniu w weieku 16 lat uczniowie przystepują do egzaminow maturalnych. Następnie są zachęcani do wyboru około 50 różnych kursów zawodowych i akademickich w sektorach policealnych, w tym w college’ach.

Język maltański i angielski są językami urzędowymi na Malcie oraz są wykorzystywane
do obowiązkowego nauczania uczniów na poziomie szkoły podstawowej i średniej.

To wyspiarskie państwo jest siedzibą licznych szkół języka angielskiego dla obcokrajowców. Wiele z nich znajduje się w mieście St. Julian’s. Jedną z nich jest ETI - Executive Training Institute, do której uczęszczałyśmy. Zajęcia odbywały się codziennie od godziny 8.30 do 14.30. Miały na celu intensywną naukę języka angielskiego, poznanie kultury i tradycji oraz systemu edukacyjnego na Malcie.

Zdobyte przez nas wiadomości i umiejętności zostaną w pełni wykorzystane w celu uatrakcyjnienia  pracy na zajęciach z  naszymi uczniami.

Renata Flakus, Gabriela Gorol i Halina Pentak