Londyn - kurs Modern British Culture

3 lipca tego roku jako kolejna grupa szkoleniowa udałyśmy się do Londynu, aby uczestniczyć w dwutygodniowym kursie „Modern British Culture” prowadzonym przez British Study Center.

Celem było poznanie różnych aspektów kultury brytyjskiej, ponieważ od paru lat nasza szkoła bierze udział w wielu międzynarodowych  projektach  eTwinningowych. Często  kontaktujemy  się  z nauczycielami  z innych krajów. Razem podjęliśmy się wielu ciekawych przedsięwzięć, np. „Maths is everywhere”, „I’m proud of my country”, “Let´s share traditional folktales but in images”, “Culture in my town”.

Istotna jest tutaj również zdolność płynnej komunikacji i chociaż okazało się, że wśród najpopularniejszych języków używanych w Londynie język polski jest liderem, a  wyprzedza go tylko język angielski, miejsce to stanowi idealną bazę dla chcących podnieść swoje umiejętności posługiwania się mową Brytyjczyków.  Z takiej możliwości korzystają obywatele wielu państw. Razem z nami uczyły się osoby z Estonii, Hiszpanii,  Niemiec,  Szwajcarii, Węgier i Włoch, więc już na tym etapie mogłyśmy nawiązać międzynarodową współpracę.

W ramach kursu poznałyśmy: system edukacyjny obowiązujący  w Wielkiej Brytanii, media – odwiedziłyśmy telewizję SKY, sztukę  brytyjską, sposoby spędzania wolnego czasu oraz  urok brytyjskiej wsi. Wiele zajęć dotyczyło  rodziny królewskiej.  Miałyśmy  też okazję obejrzeć zmianę warty przed pałacem Buckingham.  Na pewno na długo pozostaną nam w pamięci londyńskie muzea i galerie, w których wstęp jest bezpłatny. Można zatem wielokrotnie odwiedzać  dane muzeum, by np. podziwiać kunszt artystyczny Vincenta van Gogha, Pabla Picassa lub Andy’ego Warhola.

Londyn to również doskonałe miejsce dla osób, które chcą poznać: zamek w Windsorze - jedną z oficjalnych  rezydencji brytyjskich monarchów, gdzie królowa Elżbieta II przyjmuje swoich gości;  miasto Bath z doskonale zachowanymi łaźniami rzymskimi; Oxford słynący z prestiżowych uczelni; a także zachwycające Stonehenge należące do najbardziej znanych europejskich  budowli megalitycznych.

Cieszymy się z udziału w szkoleniu zagranicznym , gdyż wiedza nt. codziennego życia Brytyjczyków  pomoże nam określić nowe zadania  interesujące naszych  uczniów, a podniesienie poziomu posługiwania się językiem angielskim przyczyni się do nawiązania  nowych  relacji ze szkołami w całej Europie.

Uczestniczki kursu: mgr Aneta Rygoł, mgr inż. Sylwia Szulc, mgr Agnieszka Tyka i mgr Nina Wolska