Akcja Sprzątanie Świata

Za nami kolejna edycja międzynarodowej akcji „Sprzątanie Świata’’, która odbyła się pod hasłem: „Nie ma śmieci - są surowce”. W Polsce akcję w 1994 roku zainicjowała  Mira Stanisławska-Meysztowicz,założycielka Fundacji Nasza Ziemia. „Akcja Sprzątanie Świata – Polska 2017’’ odbyła się w trzeci weekend września.

W naszej szkole brało w niej udział 66 uczniów z oddziałów gimnazjalnych, razem uzbieraliśmy 16 worków śmieci.

Podsumowaniem tego przedsięwzięcia był apel, na którym zaprezentowano 2 filmy edukacyjne. Pierwszy film pt. „Śmieci nasze powszednie” przedstawiał skąd bierze się taka ogromna ilość odpadów, jak ograniczyć to zjawisko i jak dalej postępować z odpadami. Drugi film pokazał, gdzie śmieci powinny być składowane, jak je utylizować. Ponadto uczniowie dowiedzieli się co można uzyskać z odpadów takich jak szkło białe i kolorowe, różnych rodzajów metali, plastiku i papieru. Kolejnym punktem była prezentacja multimedialna wykonana przez uczennice klasy III b: Weronikę Klytę i Paulinę Słotę. Dziewczyny przypomniały skąd wywodzi się akcja „Sprzątanie Świata”, kto ją zainicjował, jaki jest jej cel. Na koniec uczniowie mogli zobaczyć „wesołe” zdjęcia z akcji, podczas której nie tylko zadbali o środowisko przyrodnicze ale też miło spędzili czas na świeżym powietrzu.

Podsumowując, celem tych wszystkich działań było wzmacnianie świadomości ekologicznej uczniów i uwrażliwianie na piękno otaczającego nas świata.

Szkolny koordynator akcji:

Daria Płaszczymąka